jarni-uklid

Jak na jarní úklid? Tipy na úsporu času a energie

Děsí vás letošní jarní úklid? 💡 Nemusí. 👉 Zjistěte, jak na jarní úklid, se kterým dosáhnete perfektní reorganizace a uvolníte si místo na své nové věci.

Zase jaro. A zase velký jarní úklid. Garáž nebo sklep plný harampádí, nářadí a sportovního vybavení. Nejspíš se vám do toho nechce, ale je to třeba. Co kdybyste šli letos na jarní úklid trochu jinak? Abyste si dali věci do pořádku a zbytečně se netrápili? Poradíme, jak na smysluplný jarní úklid. 

Obsah

 1. Proč je jarní úklid ryze neoblíbená činnost? A musí to tak být?
 2. Jak využít jarní úklid k organizaci a uspořádání věcí
 3. Využijte externí možnosti uložení věcí, například samoobslužných skladů
 4. Pronajměte si samoobslužný sklad podle svých potřeb

Proč je jarní úklid ryze neoblíbená činnost? A musí to tak být?

Když se řekne jarní úklid, tak už jen ta představa vás může znervóznit. Je to pojem, se kterým se setkáváte celý život a většinou je spojený s neoblíbenou činností. Tak nějak máme v hlavě zakořeněné, že to musí vypadat jako peklo. Ale musí to tak skutečně být? Co takhle na jarní úklid nahlížet pozitivnější optikou

Tady je několik důvodů, proč pro vás může být jarní úklid důležitý:

 • Jarní úklid je spojen s obnovou a osvěžením. Po dlouhé zimě se může zdát, že je domov nevábný a trochu neorganizovaný. Jarní úklid může přinést zcela novou energii a pocit, že s jarem je všechno lepší.
 • Pro mnoho lidí je důležité mít kontrolu nad svým prostředím. To může vést k pocitu spokojenosti a sebejistoty.
 • A hlavně, čistý a uklizený prostor může snížit úroveň stresu. V krásném a útulném prostředí se zkrátka cítíte mnohem lépe. Ať už jde o obývací pokoj nebo garáž.
 • S jarem a jarním úklidem přichází “nový začátek”. Krásnější počasí, více energie a lepší prostředí pro nové zážitky…
 • Úspěšné dokončení jarního úklidem se celkově dáte do pohody, protože ho máte za sebou a můžete se věnovat sobě a své rodině. 

Jak využít jarní úklid k organizaci a uspořádání věcí

Zima se obvykle nese ve znamení výletů za lyžováním, dovolených a dalších akcí. Není moc času na úklid. A tak se stane, že se věci začnou v garáži nebo v kumbálu hromadit. Další věci navíc má na svědomí taky Ježíšek. 

Je jasné, že žádný byt ani rodinný dům není nafukovací. A asi se vám nechce každou sezónu rozšiřovat garáž nebo hnát stavbu o patro výš. Jak si ale poradit s věcmi, které už prostě není doma kam dát? Jarní úklid je ideální příležitostí. 

Jak postupovat, aby to dávalo smysl a fungovalo to? 

 1. Vytvořte si plán jarního úklidu, který bude mít jasná pravidla. Když si úklid rozdělíte do menších časových úseků, půjde to jednodušeji.
 2. Dopřejte si dostatek času. Rozhodně se nevyplatí stresovat se a chtít mít jarní úklid hotový za jeden den. Chce to klid a nepospíchat.
 3. Zbavte se nepotřebných věcí. Ano, vyhazování starých věcí bolí. Vždyť byste je mohli ještě někdy potřebovat. To, co vám leží v garáži více než rok a ani jste si toho nevšimli, nepotřebujete. Danou věc můžete prodat nebo darovat. Tenhle bod je naprosto zásadní, abyste se někam pohnuli.
 4. Vymyslete, kam dočasně uskladnit sezónní věci. I když si jarní úklid uděláte naprosto dokonale, stejně vám zbudou předměty, které není kam dát. Jak rostou vaše potřeby a koníčky, předměty prostě přibývají a přibývají. Dokonalé organizace dosáhnete v případě, když vše bude mít svoje přehledné místo. 

Teď si možná říkáte, že jsme vám s jarním úklidem příliš neporadili. Že ten hlavní problém stále visí ve vzduchu… Čtěte dál, řešení je o pár řádků níž. 

Využijte externí možnosti uložení věcí, například samoobslužných skladů

Jak tedy na efektivní jarní úklid? Tak, abyste měli doma stále pořádek a přehled? Spoustu zimních věcí, jako jsou lyže, kombinézy nebo zimní pneumatiky doma půl roku nepotřebujete. A zbytečně vám zabírají místo. V zimě zase nepotřebujete jízdní kola nebo nafukovací člun… 

Přesto je chcete mít stále bezpečně uložené. Tak, aby se nepoškodily a nikdo je neukradl. Možností je pronájem samoobslužného skladu podle vašich potřeb. Doma si konečně uděláte místo a v prostoru se můžete hýbat. A když se vymění sezóny? Věci si prostě přestěhujete podle potřeby, protože do samoobslužného skladu máte přístup kdykoliv. 

Pronajměte si samoobslužný sklad podle svých potřeb

Líbí se vám myšlenka, že si doma na jaře zase užijete pohodu a pořádek? A že ty další a další jarní úklidy budou mnohem pohodovější? Prozkoumejte možnosti samoobslužných skladů. Pronajmout si můžete klidně pouze 3 m2 nebo klidně prostor o rozloze 29 m2. Půl roku, dva nebo deset let? Je to jenom na vás. 

Ke svému samoobslužnému skladu se vždycky dostanete pohodlně autem, ve dne v noci. 

Zjistěte víc o samoobslužných skladech v Praze>>